به احتمال زیاد شما یکی از کاربران حرفه ایی هستید که این آموزش رو جستجو و پیدا کردید! باید عرض کنم خدمتتون که این مشکل، برطرف کردنش صبر و حوصله میخواهد، چون چندین راه را باید تست کرد که اگر نشد در مرحله آخر، این کار انجام خواهد شد. اما شما مستقیم نروید به مرحله آخر چون احتمال برطرف کردنِ مشکل در طی مراحل گفته شده هست...

با صبر و حوصله با من همراه باشید
چهره های مختلفی دارد این پیغام شوم!!!


مراحل را باهم یک به یک جلو میرویم تا به نتیجه دلخواه برسیم... این مشکل از آنجا نشآت میگیرد که سیستم شما درایو بوت را نمیشناسد. یعنی سیستم نمیداند که باید از کجا بوت شود!! ساده گویی کنم، درایو ویندوزِ شما رویِ هارد دیسک شناسایی نمیشود.

با دکمه های Delete یا F10 وارد Setup Bios شوید.


شاید مادربورد شما جدید باشد و Setup Bios شما از نوع دیگر (گرافیکی) باشد. (بیشتر در مادربوردهای ایسوس این نوع Setup Bios  وجود دارد) در این نوع Setup Bios با دکمه F7 وارد تنظیمات پیشرفته میشوید و بوت اولیه را روی دی وی دی درایو قرار دهید.


ما ابتدا Setup Bios های قدیمی را توضیح میدهیم.

با دکمه های Arrow Key قسمت Advanced Bios Features را انتخاب کنید.


First Boot Device را روی CDROM قرار دهید و Second Boot Device را روی Hard Disk قرار دهید.


سپس سیستم را ریستارت کنید. اگر مشکلتان حل نشد به ادامه آموزش مراجعه کنید.

شما می توانید یک سی دی ویندوز درون دی وی دی درایوتان قرار دهید و از طریق دی وی دی درایو سیستم را بوت کنید و وارد محیط ویندوز شوید. سپس از طریق Disk Management و راست کلیک کردن روی درایو C و انتخاب گزینه Mark Partition as Active ، درایو C را به حالت Active دربیاورید. رویِ یک هارد حتما باید یک درایو (که اکثراً درایو ویندوز یعنی C) هست، به حالت فعال باشد تا سیستم بتواند درایو ویندوز را شناسایی کند. دی وی دی ویندوز را از دی وی دی درایو خارج کنید و سیستم را ریستارت کنید.

و اما قسمتِ حساسِ آموزش...

باید عرض کنم خدمتتان که این مشکل بخاطر نشناختن درایو بوت توسط سیستم بوجود می آید. اگر این امکان برایتان وجود دارد که هارد سیستم را جدا کنید و به یک سیستم دیگری، بصورت USB ، یا پرتابل متصل نمایید. بعد از بالا آمدنِ درایو های هارد، درایو ویندوزتان را پیدا کنید. دقت داشته باشید که درایو های هارد جدید بعد از درایوهای هارد اصلی سیستمتان ظاهر خواهند شد!!! مثلاً در شکل پایین درایوهای هاردی که به سیستم متصل کردید از درایو D به بعد ظاهر خواهند شد... شما باید دنبال درایو ویندوز بگردید! پیدا کردید؟! ... مرحله بعد


بعد از دیدنِ درایوهای هارد و مطمئن شدن از وجودِ درایوهای هارد متصل شده، طبق تصویر زیر عمل کنید. در ویندوزهای 8.1 و 10 برای رفتن به تصویر زیر از کلید های ترکیبی windows+R استفاده کنید. منوی RUN ظاهر میشود سپس عبارت Disk Management را کامل تایپ کنید.


خیلی مهم: دوستان این مرحله به شدت حساس میباشد، فقط مراحل را طی کنید و از کنجکاوی بپرهیزید!!! چون در صورت انجام کارِ اشتباه اطلاعاتتان را از دست خواهید داد!!!
در صورت باز شدنِ پنجره پایین روی درایوِ ویندوز از هارد جدیدتان راست کلیک کرده و Mark Partition as Active را انتخاب کنید. دقت کنید! روی درایور C هاردِ همین کامپیوتر کلیک نکنید. (این تصویر برای نشان دادنِ کلیک و انتخاب گزینه مناسب می باشد)


به تصویر زیر دقت کنید!!!


هارد را از سیستم جدا کنید و روی سیستمِ قبلی نصب کنید، سپس سیستم را روشن کنید. به احتمال 100% مشکلتان باید برطرف شود.

از صبر و شکیبایی شما سپاس گذارم