AutoPlay یک ویژگی مفید برای سریع باز کردن رسانه های قابل حمل یا وارد کردن فایلها به دستگاه شما به صورت خودکار است و در این راهنما مراحل پیکربندی آن را در ویندوز 10 به شما نشان خواهیم داد.

 

در ویندوز 10، AutoPlay از ویژگیهایی است که به شما امکان می دهد هنگام اتصال یک درایو USB، کارت حافظه و سایر رسانه ها یا دستگاه ها به رایانه خود، یک اقدام پیش فرض را برای انجام شدن هوشمند توسط ویندوز تعیین کنید. هنگامی که Autoplay را فعال میکنید، با اتصال یک رسانه قابل حمل (مانند فلش مموری)، ویندوز 10 آن را تشخیص میدهد و AutoPlay رسانه را با استفاده از یک اقدام پیش فرض راه اندازی می کند، که می تواند شامل باز کردن پوشه با File Explorer، برنامه تنظیمات برای پیکربندی فضای ذخیره سازی، وارد کردن تصاویر یا یک اقدام دیگر باشد. اما اگر این ویژگی را مفید ندیدید یا میخواهید تنظیمات پیش فرض را تغییر دهید تا در هنگام اتصال فلش USB یا رسانه یا دستگاه دیگر اقدام متفاوتی انجام دهید، میتوانید با استفاده از برنامه تنظیمات یا کنترل پنل به سرعت این ویژگی را مدیریت کنید.

در این راهنمای ویندوز 10، شما را با مراحل فعال سازی، غیرفعال کردن و شخصی سازی تنظیمات پیش فرض AutoPlay برای رسانه های قابل حمل (سیار) آشنا می کنیم.


نحوه تغییر تنظیمات AutoPlay با استفاده از برنامه تنظیمات

آسانترین راه برای فعال کردن، غیرفعال کردن و شخصی سازی AutoPlay در ویندوز 10 استفاده از برنامه تنظیمات است.

فعال یا غیرفعال کردن AutoPlay

برای جلوگیری از راه اندازی خودکار رسانه ها یا دستگاه های قابل حمل در ویندوز 10، از این مراحل پیروی کنید:

1. تنظیمات ویندوز را باز کنید (از منوی استارت گزینه چرخ دنده یا settings را انتخاب نمایید)

2. روی Devices کلیک کنید.

3. روی AutoPlay کلیک کنید.

4. میتوانید گزینه Use AutoPlay for all media and devices را روشن یا خاموش کنید.

پس از انجام این مراحل، بسته به پیکربندی و انتخاب شما، AutoPlay در ویندوز 10 فعال یا غیرفعال می شود.

تنظیم پیشفرض های جدید برای Autoplay

برای تنظیم یک پیش فرض متفاوت و جدید هنگام اتصال یک درایو USB یا رسانه ذخیره سازی دیگر، از این مراحل استفاده کنید:

1. تنظیمات (Settings) را باز کنید.

2. روی گزینه Devices کلیک کنید.

3. روی AutoPlay کلیک کنید.

در قسمت Choose AutoPlay defaults، از منوی کشویی Removable drive را انتخاب کنید و هنگام اتصال یک درایو USB یک اقدام پیش فرض جدید از میان گزینههای زیر را انتخاب کنید:

- عدم انجام یک اقدام مشخص (Take No Action)

- بازکردن پوشه برای نمایش فایل ها (File Explorer)

- گزینه Ask me every time (در این حالت در هربار اتصال یک درایو قابل حمل ویندوز از شما سوال میکند که چه عملی در قبال Autoplay آن انجام دهد)

- گزینه پیکربندی تنظیمات حافظه (Settings)

5. از منوی کشویی کارت حافظه(Memory) نمایش داده شده در عکس بالا استفاده کنید و هنگام اتصال کارت حافظه، عملکرد پیش فرض جدید را از میان یکی از گزینههای زیر انتخاب کنید:

- وارد کردن عکس و فیلم (به OneDrive)

- وارد کردن عکس و فیلم (به Photos یا فضای ابری ذخیره عکس گوگل).

- گزینه Pay Windows Media Player

- عدم انجام یک اقدام مشخص (Take No Action)

- بازکردن پوشه برای نمایش فایل ها (File Explorer)

- گزینه Ask me every time (در این حالت در هربار اتصال یک کارت حافظه، ویندوز از شما سوال میکند که چه عملی در قبال Autoplay آن انجام دهد)

پس از اتمام این مراحل، هر بار که یک درایو قابل حمل یا نوع دیگری از رسانه ذخیره سازی مانند کارت حافظه را به سیستمتان وصل کنید، طبق تنظیمات جدید، Autoplay شما به طور خودکار پخش می شود.

 

نحوه تغییر تنظیمات AutoPlay با استفاده از Control Panel

از سوی دیگر، می توانید از Control Panel برای مدیریت تنظیمات AutoPlay با گزینه های پربارتر استفاده کنید.

 

فعال یا غیرفعال کردن AutoPlay

برای فعال یا غیرفعال کردن AutoPlay در ویندوز 10 از طریق کنترل پنل، از این مراحل استفاده کنید:

1. کنترل پنل را باز کنید.

2. بر روی گزینه Hardware and Sound کلیک کنید.

3. روی AutoPlay کلیک کنید.

 

4. برای فعال کردن AutoPlay، گزینه Use AutoPlay for all media and devices را تیک بزنید. (یا این گزینه را پاک کنید تا Autoplay را غیرفعال سازید.)

پس از اتمام این مراحل، رسانههای ذخیره سازی و سایر دستگاه ها مطابق تنظیماتی که تعیین کرده اید بطور خودکار راه اندازی می شوند.


تنظیم پیشفرض های جدید Autoplay

برای مشخص کردن یک اقدام پیش فرض جدید هنگام اتصال یک درایو USB، کارت حافظه و یا رسانه یا دستگاه دیگر، از این مراحل پیروی نمایید:

1. کنترل پنل را باز کنید.

2. بر روی گزینه Hardware and Sound کلیک کنید.

3. روی گزینه AutoPlay کلیک کنید.

4. در قسمت Removable drives، از منوی کشویی درایو قابل حمل برای انتخاب عملکرد پیش فرض جدید هنگام اتصال فلش USB یا هر رسانه ذخیره سازی دیگر مانند کارت حافظه استفاده نمایید.

5. گزینه Choose what to do with each type of media را تیک بزنید، که این کار تنظیمات "درایو قابل حمل" را نادیده می گیرد.

6. از منوی کشویی موجود برای انتخاب عملکرد در برابر هر نوع رسانه استفاده کنید (تصاویر، فیلم ها، موسیقی و محتوای مختلط).

7. (اختیاری) در قسمت Camera storage، از منوی کشویی کارت حافظه (Memory) استفاده کنید تا هنگام اتصال کارت حافظه بر روی رایانه، یک عملکرد خودکار جدید را انتخاب کنید.

نکته سریع: در کنار امکان تنظیم عملکرد پیش فرض خودکار هنگام اتصال کارت حافظه، با استفاده از Control Panel میتوانید تنظیمات autoplay را نیز برای دیسک های DVD ، CD و Blu-ray مشخص کنید.

8. (اختیاری) در قسمت نرم افزار (Software)، از منوی کشویی نرم افزار و بازی ها برای تعیین یکی از اقدامات پیش فرض زیر هنگام اتصال یک رسانه با فایلهای نصبی استفاده کنید:

- برنامه را از رسانه خود نصب یا اجرا کنید.

- عدم انجام یک اقدام مشخص (Take No Action)

- بازکردن پوشه برای نمایش فایل ها (File Explorer)

- گزینه Ask me every time (در این حالت در هربار اتصال یک رسانه با فایل¬های نصبی، ویندوز از شما سوال می¬کند که چه عملی در قبال Autoplay آن انجام دهد)

9. روی دکمه ذخیره  (Save) کلیک کنید.

پس از اتمام این مراحل، هنگام اتصال درایوهای USB، سایر رسانه های ذخیره سازی و دستگاه ها، ویندوز 10 بسته به تنظیمات شما، فایلهای نصبی را به صورت خودکار شروع می کند.

اگر هر زمان نظر خود را تغییر دهید، همیشه میتوانید بر روی دکمه Reset all Defaults در پایین صفحه تنظیمات AutoPlay در Control Panel کلیک کنید تا تغییرات بازگردد.